*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Dispatch 120 was built for steep, deep, and bottomless terrain. With the all-new Titanal Hex Beam construction, Steadfast Base, and Uni-Directional Flax, this soft snowspecific ski boasts a foolproof union of weightconscious stability and dampness. Perfect for turning the backcountry into your personal playground
HEX BEAM: Moves mass (titanal) away from the mounting points toward the tip and tail of the ski resulting in increased dampness and directional stability while maintaining power transfer in steep and deep terrain.
UNI DIRECTIONAL FLAX:Flax improves a skis ability to track in variable terrain resulting in improved suspension and composure.
STEADFAST BASE:Glide Better, Longer. The Steadfast base requires 30% less energy to producte and retain wax 9 times longer than a high end sintered base. The improved wax adhesion also prevents skins from pulling was from the base.
ALL-TERRAIN ROCKER:Gradual rise in thetip for great versatility in all conditions, with a low, short rise in the tail for added control in variable snow.
| Ski Type | Adventure All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Expert |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 139 mm |
| Waist Width (mm) | 120 mm |
| Tail Width (mm) | 130 mm |
| Turning Radius (m) | 29 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
