Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Amazing value for the up-and-coming female skier.When you’re ready to explore the mountain on your own, the women’s-specific Disruption 75 Allianceis the ski that will take you everywhere with confidence. Its nimble and forgiving design, featuringalightweightcomposite core and ourCatch Free Rocker profile, will keep you smiling as you continue to develop your skills and push your limits as a skier.
I-BEAM. Optimally shaped reinforcement focused around the skis neutral axis, enhances stability and power transfer along the entire length of the ski.
DURACAP.A molding process that envelops the core and internal materials with the top layer of the ski. Duracap skis are generally lighter and more forgiving than skis utilizing other construction methods.
CATCH FREE ROCKER:Effortless turn initiation at slow to moderate speeds thanks to a medium height, gradual rise in the tip and a low, gradual rise in the tail.
| Ski Type | On-Piste |
|---|---|
| Skill Level | Basic |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 125 mm |
| Waist Width (mm) | 75 mm |
| Tail Width (mm) | 109 mm |
| Turning Radius (m) | 11.8 m |
| Base Material | Ptex |
Yes, I recommend this product.
