Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.So you're keen to put 'em up on edge or let 'em run. Maybe you want to skid, flick, and push through -- whatever your flavor, the Disruption 78C is sparking clean and ready to get absolutely interplanetary. With an approachable waist-width and stacked with enough features to run those other price-point duds outta the showroom, the Disruption 78C will have ya burning sidewalls with the best of them.
Carbon I-Beam uni-directional core running from tip to tail, providing increased accuracy and and precision along the entire length of the ski
Power Wall: Power transmission to the ski is dramatically enhanced with oversized abs sidewalls that are laminated and pocketed within the wood core of the ski
Dark Matter Damping. A polymeric damper between two layers of high modulus carbon strategically placed along the ski edge that are designed specifically to eliminate high-frequency vibrations
| Ski Type | On-Piste |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | System |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 125 mm |
| Waist Width (mm) | 78 mm |
| Tail Width (mm) | 112 mm |
| Turning Radius (m) | 15.6 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
