Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.When you're ready to step beyond the rental queues and primed to get after it on your very own pair of skis, scoop up a pair of the Disruption 76. These smooth, versatile all-mountain whips have all the tech you need to step beyond the bunny hill.
I-Beam uni-directional core running from tip to tail, providing increased accuracy and and precision along the entire length of the ski
Hybritech Sidewall Construction: Blending a sidewall construction underfoot with a full cap construction in the extremities. The sidewall section gives the ski accuracy, power and performance while the capped regions reduce overall ski weight
CATCH FREE ROCKER:Effortless turn initiation at slow to moderate speeds thanks to a medium height, gradual rise in the tip and a low, gradual rise in the tail.
| Ski Type | On-Piste |
|---|---|
| Skill Level | Basic |
| Advanced Features | System |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 126 mm |
| Waist Width (mm) | 76 mm |
| Tail Width (mm) | 110 mm |
| Turning Radius (m) | 14.4 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
