*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Strung up with the revolutionary Dark Matter Damping and a Titanal I- Beam, this ski can bend and arc like nothing you've ever experience before. So whether it's high-speed first-chair firm or the afternoon chop, the 78Ti will change your conception of all-mountain performance.
Titanal I-Beam uni-directional core running from tip to tail, providing increased accuracy and and precision along the entire length of the ski
Power Wall: Power transmission to the ski is dramatically enhanced with oversized abs sidewalls that are laminated and pocketed within the wood core of the ski
Dark Matter Damping. A polymeric damper between two layers of high modulus carbon strategically placed along the ski edge that are designed specifically to eliminate high-frequency vibrations
| Ski Type | On-Piste |
|---|---|
| Skill Level | Expert |
| Advanced Features | System |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 123 mm |
| Waist Width (mm) | 78 mm |
| Tail Width (mm) | 109 mm |
| Turning Radius (m) | 17.8 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
