Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Equipped and ready to be ripped with Dark Matter Damping and the Titanal I-Beam, the K2 Disruption 82Ti is the all-mountain freak that's set to blast. With a big shovel and versatile waist, the 82Ti can roll up on edge and spark arcs like you never thought possible.
Titanal I-Beam uni-directional core running from tip to tail, providing increased accuracy and and precision along the entire length of the ski
Power Wall: Power transmission to the ski is dramatically enhanced with oversized abs sidewalls that are laminated and pocketed within the wood core of the ski
Dark Matter Damping. A polymeric damper between two layers of high modulus carbon strategically placed along the ski edge that are designed specifically to eliminate high-frequency vibrations
| Ski Type | On-Piste |
|---|---|
| Skill Level | Expert |
| Advanced Features | System |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 125 mm |
| Waist Width (mm) | 82 mm |
| Tail Width (mm) | 111 mm |
| Turning Radius (m) | 18.4 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
