Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Bike-certified and safe, the K2 Entity will help put your mind at ease when you send your young one out on the hill. Let them explore the mountain with confidence thanks to the safe and comfortable helmet.
Passive Channel ventilation is inconspicuous but provides desirable and functional ventilation
K2dialed Fit System a three-point adjustable system maximizes fit, customization with the convenience of on-the-fly adjustability
Bike Certified allows you to use this helmet with your bike
Washable full wrap liner system
| Helmet Style | Full Shell |
|---|---|
| Primary Material | Polystyrene |
| Shell Construction | Hard Shell |
| Ventilation | Fixed |
| Audio Capability | Not Applicable |
| Certifications | CEN 1077,ASTM F2040 |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Adjustable,Washable Lining,Chin Cord/Strap,Removable Goggle Lock,Removable Lining,Goggle Notch |
| Assembled Length (cm) | 40 cm |
| Assembled Width (cm) | 30 cm |
| Assembled Height (cm) | 30 cm |
|---|---|
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
