Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Built for precision and control, get next-level performance with the K2 Men's Disruption 78C Skis 2023 with Marker M3 11 Compact Bindings. These all-mountain skis are equipped with a Speed Rocker™ profile for quicker turn initiation, precise steering, and increased edge grip at high speeds with Dark Matter Damping. Included are the M3 11 ski bindings with Triple Pivot Comfort Toe for easy step-in and release, while their lightweight design helps to reduce fatigue for an effortless ski ride.
Oversized ABS sidewalls are laminated and pocketed to add power transfer for explosive turns
Polymetric damper between two layers of high-modulus carbon for improved grip and precise control
Carbon I-Beam runs tip-to-tail for increased accuracy and energy with a lighter, livelier feel
Speed Rocker™️ combines full camber with a low-rise tip for maximum edge contact and responsive turns
Lightweight bindings with Triple Pivot Comfort toe technology for a smooth flex and confident release
Compact heels on bindings offer added comfort and security
| Ski Type | On-Piste |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | System |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 125 mm |
| Waist Width (mm) | 78 mm |
| Tail Width (mm) | 111 mm |
| Turning Radius (m) | 15.60 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Assembled Weight (kg) | 4.00 kg |
Yes, I recommend this product.
