Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.In the K2 fitness category, the K2 Men's F.I.T. 80 BOA® Inline Skates has quickly become a classic. With the K2 Original Softboot® and BOA Fit System, skaters can dial in a precision fit and adjust on-the-fly. Its stability plus cuff provides essential support during those intense skating sessions. The adjustable skates have a F.B.I. frame that absorbs road vibrations to keep skaters rolling smoothly and steadily on the road.
BOA® Fit System: With the BOA Fit System, the K2 Original Softboot® is able to adjust its fit quickly and precisely
F.B.I. Frame: A frame with excellent power transfer and responsiveness for efficient energy transfer
K2 Original Softboot® Design: Provides a comfortable, flexible fit that allows for maximum mobility
Stability Plus Cuff: The cuffs design provide additional ankle stability and prevent excessive ankle movement
Flex Notch: Enhances flexibility in the inline skates for better forward and backward movement
| Ability Level | Beginner |
|---|---|
| Advanced Features | Quiet Operation,Includes Stop,Serviceable,Pre-Assembled,Lightweight |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 32.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 32 cm |
| Assembled Length (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 3.18 kg |
| Assembled Weight (kg) | 3.175 kg |
| Assembled Width (cm) | 12.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 12 cm |
| Axle Diameter (mm) | 6.00 mm |
|---|---|
| Axle Diameter (mm) | 6 mm |
| Bearings | ABEC 5 |
| Boot Material | Nylon |
| Colour Group | Grey |
| Gender | Male |
| Lacing | Boa |
| Liner Type | Memory Fit |
| Maneuverability | Tight Turn |
| Skate Frame | Flat |
| Spacer Type | Long Sleeved |
| Speed | Slow |
| Type of Roller Skate | Fitness |
| Ventilation | Good |
| Wheel Colour | Black |
| Wheel Diameter (mm) | 80.00 mm |
| Wheel Diameter (mm) | 80 mm |
| Wheel Hardness (Durometer) | 80A |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
