*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.When soft snow is in short supply, turn to the K2 Men's Mindbender 89TI All Mountain Skis 2023. Built with a Titanal Y-Beam construction for easy, powerful turn entry, and an All-Terrain Rocker profile, it offers added control in all conditions. Lightweight and resillient, these all mountain skis have a narrower waist width, resulting in the precision edge hold you need to dominate the hardpack, but wide enough for forays into the ungroomed.
All-Terrain Rocker: Gradual rise in the tip for great versatility in all conditions, with a low, short rise in the tail for added control in variable snow.
Aspen: Lightweight and resilient. Great all-around core material.
Titanal Y-beam TCD: Titanal is positioned directly over the edges in the forebody of the ski, allowing easy and powerful turn entry. The Titanal underfoot width provides maximum control and power transfer. On the back end of a turn, the Titanal tail narrows to allow the ski to break free.
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Expert |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 130.00 mm |
| Waist Width (mm) | 89.00 mm |
| Tail Width (mm) | 114.00 mm |
| Turning Radius (m) | 16.60 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
