*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Intuitive freeride performance for the ladies, the K2 Men's Mindbender 90C Freeride Skis 2023 is for intermediate to advanced skiers looking for a lightweight option that’s comfortable going beyond the groomers. Built with the Spectral Braid technology for precison and All-Terrain Rocker profile for versitality, these are lively and agile freeride skis to inspire confidence anywhere on the mountain.
Torsion Control Design, enhances stability and control in all snow types, combining a progressive torsional flex, with a balanced and even longitudinal profile. Torsionally stiff core easing through the tail for precise, accurate turn initiation in all snow types.
Carbon spectral braid allows for precision-tuned torsion and flex by altering the fibre orientation along the length of the ski. Lively, energetic and remarkably composed for stability and control in spades while remaining hyper-maneuverable
Slantwall, adding a 30 degree angle to the sidewallin K2's Hybritech construction, Slantwall increases a skis agility and responsiveness while maintaining accuracy and power
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 127 mm |
| Waist Width (mm) | 90 mm |
| Tail Width (mm) | 113 mm |
| Turning Radius (m) | 17.5 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
