*On select style/sizes
177
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
A frequent flyer across Freeride World Tour comps and podiums alike, The K2 Men's Reckoner Freeride Skis 2024 is the ultimate tricked-out multitool designed to crush whatever the forecast has in store. Strapped with a precision-tuned Spectral Braid construction and a Fir/Aspen Double Barrel core to enhance slope performance and stability, its All-Terrain Twin Rocker gradually rises in the tip for great versatility in all conditions. With a low, short rise in the tail, these freeride skis are energetic yet controlled in variable snow, allowing you to throw even the biggest of tricks.
Carbon Boost Braid: K2's factory team and freeride skis feature longitudinal carbon stringers for additional pop and rebound.
Twintech: The durable sidewall construction provides excellent edge feel, while the top sheet resists ski-vs-ski impact.
Double Barrel Core: Factory Team Double Barrel Cores combine a dense Fir edge core with a lighter Aspen center core to give this core its power and impact resistance.
| Ski Type | Freeride Progressive |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | All-Terrain Twin Rocker |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 136 mm |
| Waist Width (mm) | 112 mm |
| Tail Width (mm) | 127 mm |
| Turning Radius (m) | 22.90 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Wood |
| Core Materials | Multilayer Woodcore |
| Assembled Weight (kg) | 5.00 kg |
