*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.An all-terrain freeride weapon. The Mindbender 108Ti delivers at any speed in any conditions. A mid-fat waist width, long turn radius, All-Terrain Rocker profile, and Titanal Y-Beam construction work together to create a stable, unflinching freeride ski that wants to be pushed. Whether the snow is soft, firm, chunky, or all of the above, you’ll be ready to play through.
Powerwall - Power transfer is dramatically enhanced with the oversized ABS sidewalls that are laminated and pocketed within the wood core in the midbody of the ski. With the sidewall extending into the heart of the ski, the transmission of energy from skier to ski edge is direct and precise
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Expert |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 137 mm |
| Waist Width (mm) | 108 mm |
| Tail Width (mm) | 125 mm |
| Turning Radius (m) | 22.8 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
