*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Fulfill your off-piste ambitions. Designed for intermediate female skiers looking to get off the groomers and into more adventurous terrain, the Mindbender 85 Alliance provides an agile, forgiving platform that excels in a variety of conditions. Sharing the same lightweight Aspen Veneer core and All-Terrain Rocker profile as some of its bigger sisters, this ski is also available in shorter lengths for smaller skiers.
Torsion control design, designed to enhance stability and control in all snow types. Combining a progressive torsional flex, with a balanced and even longitudinal profile. Torsionnally stiffest in the forebody and center of the ski, then easing through the tail, K2 skis with TCD have both precise, accurate turn initiation and smooth, consistent turn release in all snow types
Slantwall, adding a 30 degree angle to the sidewall in K2's Hybritech construction, Slantwall increases a skis agility and responsiveness while maintaining accuracy and power
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 128 mm |
| Waist Width (mm) | 85 mm |
| Tail Width (mm) | 116 mm |
| Turning Radius (m) | 13.1 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
