*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.A nimble freeride ski that’s quick on its feet. Harnessing the same Spectral Braid technology featured in some of its wider brethren, the Mindbender 90C offers precise torsional rigidity with a high-energy vibe. Ideal for lighter skiers or those who don’t need the stability and stiffness of a metal laminate ski, the Mindbender 90C’s Aspen Veneer core and All-Terrain Rocker profile will deliver a fun, lively ride anywhere on the hill.
Torsion control design, designed to enhance stability and control in all snow types. Combining a progressive torsional flex, with a balanced and even longitudinal profile. Torsionnally stiffest in the forebody and center of the ski, then easing through the tail, K2 skis with TCD have both precise, accurate turn initiation and smooth, consistent turn release in all snow types
Carbon spectral braid, an extension of K2's Torsion Control Design, this is a first of its kind variable angle reinforcement (Patent Pending) that allows for precision tuned torsion and flex by altering the fiber orientation along the length of the ski. Lively, energetic and remarkably composed
Mindbender skis with K2's Carbon Spectral Braid have stability and control in spades while remaining hyper maneuverable
Slantwall, adding a 30 degree angle to the sidewall in K2's Hybritech construction, Slantwall increases a skis agility and responsiveness while maintaining accuracy and power
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 132 mm |
| Waist Width (mm) | 90 mm |
| Tail Width (mm) | 117 mm |
| Turning Radius (m) | 14.1 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
