*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Ideal for lighter skiers, enjoy a snappy and nimble ride with the K2 Mindbender 90C Men's Skis 2024 with Quikclik Bindings. Featuring K2's Torsion Control Design, these all-mountain skis deliver precise turn initiation and a smooth turn release in all types of terrain. Their lightweight material ensures a consistent flex across different temperatures. The Quikclik ski bindings included also offer quick and convenient adjustment options while securely holding the ski boot in place.
All-Terrain Rocker™️ with a gradual rise in the tip with a short, low section in the tail for versatility in all conditions
Lightweight and resilient Aspen Micro Block Core makes the skis easier to maneuver and control on the slopes
Patented Spectral Braid technology allows for precision-tuned torsion and progressive flex
Eco-friendly bio-resin material for energetic flex and consistent performance across a wide range of temperatures
Uni directional flax fabric improves skis tracking in variable terrain for improved suspension and composure
Bindings accommodate different boot sizes and provide a proper fit for skiers of various foot sizes
| Ski Type | Freeride |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate/Advanced |
| Advanced Features | System |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | All-Terrain Rocker |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 132 mm |
| Waist Width (mm) | 90 mm |
| Tail Width (mm) | 117 mm |
| Turning Radius (m) | 14.10 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Wood |
| Core Materials | Multilayer Woodcore |
| Assembled Weight (kg) | 5.00 kg |
No, I do not recommend this product.
