*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The most versatile member of the Mindbender family. Quick edge to edge? Check. Surprising float in the soft stuff? Oh, you bet. The Mindbender 99Ti boasts the most well-rounded skill set among its peers thanks to a moderate waist width, Titanal Y-Beam construction, and K2's All-Terrain Rocker profile. Striking the perfect balance between agility and stability, this is the go-to ski for confident ripping all over the mountain.
Powerwall - Power transfer is dramatically enhanced with the oversized ABS sidewalls that are laminated and pocketed within the wood core in the midbody of the ski. With the sidewall extending into the heart of the ski, the transmission of energy from skier to ski edge is direct and precise
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Expert |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 134 mm |
| Waist Width (mm) | 99 mm |
| Tail Width (mm) | 120 mm |
| Turning Radius (m) | 19.6 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
