*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Taking inspiration from the full-size Poacher, K2 Omen Junior Skis 2024 & FDT 7.0 Bindings offer the same freestyle stance and feel for young skiers who dream of X Games podiums. By balancing flex and stability, the core helps junior riders explore new moves and master their tricks. The Omen Jr from K2 is not just a ski, it's your little one's quest for excellence.
Poppy aspen wood core and durable cap construction, offer endless park laps
Duracap Construction ensures robust construction and enhanced durability
Full Height Twin-Tip offers versatile tricks and manoeuvres
Offers a freestyle stance in a smaller but powerful package
| Ski Type | Freestyle |
|---|---|
| Skill Level | Beginner/Intermediate |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | All-Terrain Twin Rocker |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 102.00 mm |
| Waist Width (mm) | 75.00 mm |
| Tail Width (mm) | 96.00 mm |
| Turning Radius (m) | 9.50 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
