*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.From the park to the streets to the podium. A favorite among K2’s freestyle athletes, the Poacher is a common sight atop X Games and Dew Tour podiums. While it excels in the spotlight of major contests, this park ski is burly enough to dominate the heaviest late-night street sessions. Built with Carbon Boost construction and a fir/aspen wood core, these skis deliver with tons of pop off the lip and the stability you need to stomp those deep landings.
Carbon Boost Braid: Longitudinal carbon stringers woven into the K2’s patented Triaxial Braid for added pop and rebound, found on freeride and factory team skis.
Twintech sidewalls deliver the precision and durability you need to ski confidently
Double Barrel Core: The backbone of the Factory Team collection, Double Barrel cores combine a dense, Fir core over the edges for power and impact resistance, with a lighter Aspen center core for a lively energetic feel.
| Ski Type | Freestyle |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 124 mm |
| Waist Width (mm) | 96 mm |
| Tail Width (mm) | 118 mm |
| Turning Radius (m) | 19 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
