Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Make the entiremountain your park.From the pow to the park and everywhere in between, the Reckoner 102 delivers thanks to its heavy freestyle influence. Featuring the same tech as its bigger brothers but with a more nimble waist width, this playful twin-tip is at homewhipping cork threes off cat tracks, pivoting through tight east coast trees, or hunting for side hits on the groomers. Wherever you decide to take it, the Reckoner 102 has got your back.
Carbon Boost Braid: Longitudinal carbon stringers woven into the K2’s patented Triaxial Braid for added pop and rebound, found on freeride and factory team skis.
Double Barrel Core: The backbone of the Factory Team collection, Double Barrel cores combine a dense, Fir core over the edges for power and impact resistance, with a lighter Aspen center core for a lively energetic feel.
Twintech: A durable full sidewall construction providing great edge feel and performance with added top sheet resistant to ski vs. ski impact damage.
| Ski Type | Freestyle |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 134 mm |
| Waist Width (mm) | 102 mm |
| Tail Width (mm) | 127 mm |
| Turning Radius (m) | 19.3 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
