*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The versatile all-mountain twin-tip for any occasion.You know that ski that can do it all? The one that slarves, slashes, jumps, and cuts? The one that can bounce pillows to the ground floor, hitjumps late into the afternoon sun, and charge through tracked-out pow? People say it doesn’t exist, but we’re here to tell you otherwise. The Reckoner 112 is all you need, no matter what the mountain throws at you
Carbon Boost Braid: Longitudinal carbon stringers woven into the K2’s patented Triaxial Braid for added pop and rebound, found on freeride and factory team skis.
Twintech: A durable full sidewall construction providing great edge feel and performance with added top sheet resistant to ski vs. ski impact damage.
Double Barrel Core: The backbone of the Factory Team collection, Double Barrel cores combine a dense, Fir core over the edges for power and impact resistance, with a lighter Aspen center core for a lively energetic feel.
| Ski Type | Freestyle |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 136 mm |
| Waist Width (mm) | 112 mm |
| Tail Width (mm) | 127 mm |
| Turning Radius (m) | 22.9 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
