*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.When it’s time to click in to your first pair of twin-tips, the Reckoner 92 will make all your wildest dreams come true. From the park to the trees to afternoon chop, these playful boards and their versatile All-Terrain Twin Rocker profile will have you wondering why you waited so long to jump on the twin-tip train. Also available in shorter lengths for smaller skiers.
TRIAXIAL BRAID:Patented process that interlocks strands of fiberglass around a milled wood core for pronounced torsional strength while retaining the superior flex patterns inherent in a wooden ski.
HYBRITECH:Sidewall construction underfoot blended with a cap construction in the tip and tail. The sidewall section gives the ski accuracy, power, and edge grip, while the cap construction regions reduce swing weight.
ALL-TERRAIN TWIN ROCKER:Gradual, extended rise in the tip and tail for added versatility and control in all conditions.
| Ski Type | Freestyle |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 124 mm |
| Waist Width (mm) | 92 mm |
| Tail Width (mm) | 114 mm |
| Turning Radius (m) | 16.9 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
