*On select style/sizes
170
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Conquer the entire mountain with the K2 Reckoner Men's 102 Flex Skis. Featuring innovative Spectral Braid technology, these mountain skis offer unparalleled precision in ski torsion and ski flex, making these skis perfect for intermediate to advanced skiers.
Spectral Braid technology for precision-tuned torsion and flex
Carbon Boost for enhanced performance
Triaxial Braided Core for added strength
TwinTech Sidewalls for durability
Bio Resin for an eco-friendly choice
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate/Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | All-Terrain Twin Rocker |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 134 mm |
| Waist Width (mm) | 102 mm |
| Tail Width (mm) | 127 mm |
| Turning Radius (m) | 17.70 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Wood |
| Core Materials | Wood Core |
| Assembled Weight (kg) | 1.95 kg |
