Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.A no-compromise twin-tip built for the freestyle technician. Whether your days on the hill involve lapping the park, hiking rails, or sessioning the pipe, the Sight's narrow waist and responsive feel inspire creativity and progression. The Carbon Boost construction gives this ski the agility to satisfy any dedicated rail specialist who lives for technical tricks, and it’s even available in shorter lengths for smaller skiers who are looking to make a big impact.
Bombproof construction built from an aspen wood core
ALL-TERRAIN TWIN ROCKER:Gradual, extended rise in the tip and tail for added versatility and control in all conditions.
Twintech sidewalls deliver the precision and durability you need to ski confidently
| Ski Type | Freestyle |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 116 mm |
| Waist Width (mm) | 88 mm |
| Tail Width (mm) | 110 mm |
| Turning Radius (m) | 19.5 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
