Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Certified for both cycling and skiing, the K2 Thrive Ski & Snowboard Helmet 2018/19 - Black is the only impact protection you need the entire year. No matter how you're riding, the passive ventilation and adjustable dialed-in fit ensure your comfort.
Passive Channel ventilation is inconspicuous but provides desirable and functional ventilation
K2Dialed Fit system gives micro adjustability to get the fit just right
Bike Certified allows you to use this helmet with your bike
| Helmet Style | Full Shell |
|---|---|
| Primary Material | Polystyrene |
| Shell Construction | Hard Shell |
| Ventilation | Fixed |
| Audio Capability | Not Applicable |
| Certifications | CEN 1077,ASTM F2040 |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Adjustable,Washable Lining,Chin Cord/Strap,Removable Goggle Lock,Removable Lining,Goggle Notch |
| Assembled Length (cm) | 40 cm |
| Assembled Width (cm) | 30 cm |
| Assembled Height (cm) | 30 cm |
|---|---|
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
