Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The K2 Alexis 90 BOA® Inline Skates are designed to meet the needs of roller skating enthusiasts. A BOA® Fit System gives skaters a custom, precise fit and the ability to make on-the-fly adjustments. Its stability plus cuff and Original Softboot® ensure comfort and stability. With ILQ-7 bearings and 90mm wheels, these inline skates ensure a smooth, fast ride for any adventure.
D.C. Aluminum Frame: Lightweight and durable frame construction increases responsiveness
K2 Original Softboot® Design: Provides a comfortable, flexible fit that allows for maximum mobility
BOA® Fit System: With the BOA Fit System, the K2 Original Softboot® is able to adjust its fit quickly and precisely
Stability Plus Cuff: The cuffs design provide additional ankle stability and prevent excessive ankle movement
Flex Notch: Enhances flexibility in the inline skates for better forward and backward movement
ILQ 7 Bearings: The ILQ 7 bearings are designed to provide smooth and efficient rolling
| Ability Level | Advanced |
|---|---|
| Advanced Features | Quiet Operation,Includes Stop,Serviceable,Pre-Assembled,Lightweight |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 29.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 29 cm |
| Assembled Length (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 3.18 kg |
| Assembled Weight (kg) | 3.175 kg |
| Assembled Width (cm) | 11.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 11 cm |
| Axle Diameter (mm) | 6.00 mm |
|---|---|
| Axle Diameter (mm) | 6 mm |
| Bearings | ILQ7 |
| Boot Material | Nylon |
| Colour Group | Red |
| Gender | Female |
| Lacing | Boa |
| Liner Type | Memory Fit |
| Maneuverability | Wide Turn |
| Skate Frame | Flat |
| Spacer Type | Long Sleeved |
| Speed | Fast |
| Type of Roller Skate | Fitness |
| Ventilation | Best |
| Wheel Colour | Purple |
| Wheel Diameter (mm) | 90.00 mm |
| Wheel Diameter (mm) | 90 mm |
| Wheel Hardness (Durometer) | 83A |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
