*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Built for women who need a piste ski that is light underfoot and quick edge to edge, the K2 Women's Disruption Alliance Lightweight Skis 2023 With Marker ER3 10 Quikclik Bindings offer carbon I-Beam construction and Hybritech sidewalls for enhanced performance and stability. Its Aspen Light core is easy on the legs, forgiving at any speed, and energetic in the turns, letting you go strong on the piste all day long. These lightweight skis provide quick turning, precise steering, and maximum stability on groomed snow.
Carbon I-beam. Unidirectional carbon running from tip to tail, providing increased accuracy and energy while feeling lighter and livelier than Titanal I-beams
Speed Rocker: Short, low rise in the tip with camber throughout and a flat tail for quick turn initiation, precise steering, and maximum stability on groomed snow.
Hybritech: Sidewall construction underfoot and combined with cap construction in the tip and tail. Ski sidewalls give accuracy, power, and edge grip, while cap construction reduces swing weight.
| Ski Type | On-Piste |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | System |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 126 mm |
| Waist Width (mm) | 76 mm |
| Tail Width (mm) | 110 mm |
| Turning Radius (m) | 11.80 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Wood |
| Core Materials | Wood Core |
| Side Wall Construction | Cap |
| Assembled Weight (kg) | 4.00 kg |
