*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Intuitive freeride performance for the ladies, the K2 Women's Mindbender 90C Lightweight Skis 2023 is for intermediate to advanced skiers looking for a lightweight option that goes beyond the groomers. Built with the Spectral Braid technology and All-Terrain Rocker profile, these lightweight skis are a lively, agile freeride solution that inspires confidence anywhere on the mountain.
Torsion Control Design, designed to enhance stability and control in all snow types. Combining a progressive torsional flex, with a balanced and even longitudinal profile. Torsionnally stiffest in the forebody and center of the ski, then easing through the tail, K2 skis with TCD have both precise, accurate turn initiation and smooth, consistent turn release in all snow types
Slantwall, adding a 30 degree angle to the sidewallin K2's Hybritech construction, Slantwall increases a skis agility and responsiveness while maintaining accuracy and power
Slantwall, adding a 30 degree angle to the sidewallin K2's Hybritech construction, Slantwall increases a skis agility and responsiveness while maintaining accuracy and power
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 127 mm |
| Waist Width (mm) | 90 mm |
| Tail Width (mm) | 113 mm |
| Turning Radius (m) | 14.5 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
