*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The K2 Women's Mindbender 99TI All Mountain Skis 2023 are the most well-rounded skill set. Its moderate waist width provides versatility on various snow conditions, a Titanal Y-Beam construction enhances the skis stability, and the All-Terrain Rocker profile optimize performance across different types of terrain. The gradual rise in the tip creates versatility in all conditions, and a low tail creates control in variable snow. Striking the perfect balance between agility and stability, these are the go to all mountain skis for confident ripping all over the mountain.
ALL-TERRAIN ROCKER:Gradual rise in thetip for great versatility in all conditions, with a low, short rise in the tail for added control in variable snow.
ASPEN:Lightweight and resilient. Great all-around core material.
ASPEN:Lightweight and resilient. Great all-around core material.
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Expert |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 134 mm |
| Waist Width (mm) | 99 mm |
| Tail Width (mm) | 120 mm |
| Turning Radius (m) | 15.4 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
Yes, I recommend this product.
