The Kammok Roo Double Hammock delivers legendary comfort and unparalleled quality for two campers. This compact hammock is crafted from patented GravitasX recycled nylon that's buttery soft, breathable and water-resistant. With a roll-top stuff sack for effortless travel, integrated gear loops and climbing-grade Kanga Claw carabiners, the Roo Double elevates outdoor adventures from backyard to backcountry.
Integrated gear loops allow seamless attachment of pillows, quilts and accessories to customize your camping setup.
Patented Kanga Claw climbing-grade aluminum carabiners provide a secure, fast setup able to withstand up to 4,720 lbs of force.
Patented GravitasX 40D diamond ripstop nylon fabric delivers legendary buttery softness, breathability and water resistance.
Water-resistant roll-top stuff sack packs the hammock down to the size of a peanut butter jar for ultra-compact travel.
Industry-leading 500 lb weight capacity combines with a mere 17 oz weight for unmatched strength-to-weight performance.
Responsibly made with 100% recycled, bluesign approved nylon fabric that's safer for factory workers and customers.
| Accessories List | Stuff Sack |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (cm) | 305.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 305 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.48 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.482 kg |
| Assembled Width (cm) | 176.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 176 cm |
| Bed Length (cm) | 305.00 cm |
| Bed Length (cm) | 305 cm |
| Capacity (Persons) | 2 |
|---|---|
| Maximum Hanging Distance (cm) | 305.00 cm |
| Maximum Hanging Distance (cm) | 305 cm |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 227.00 kg |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 227 kg |
| Minimum Hanging Distance (cm) | 100.00 cm |
| Minimum Hanging Distance (cm) | 100 cm |
| Minimum Hanging Height (cm) | 60.00 cm |
| Minimum Hanging Height (cm) | 60 cm |
| Primary Material | Nylon |
| Product Use(s) | Camping |
| Spreader Bar Material | Not Applicable |
| Stand Colour | Not Applicable |
| Stand Material | Not Applicable |
