*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Keen Women's Kaci III Insulated Winter Boots feature warm insulation, rated to -20°C, and a waterproof, breathable membrane to keep your feet snug and dry in harsh conditions. With a higher-traction rubber outsole, these boots provide a firm grip on slippery surfaces, and the stability shank offers lightweight support. They also have an Eco Anti-Odor lining to prevent unpleasant smells, and the Original KEEN fit allows plenty of room in the forefoot. Style details such as a floral overlay, plaid collar, and tongue enhance winter boots' appeal.
KEEN.WARM insulation keeps your feet warm in temperatures down to -20°C
The KEEN.DRY membrane absorbs moisture to keep your feet dry and breathable
A high-traction rubber outsole ensures balance on slippery winter surfaces
The stability shank delivers support and stability with every step
Eco Anti-Odour technology uses natural odour control to keep boots fresh
The original KEEN fit gives your toes plenty of room to spread out comfortably
| Boot Type | Hiking Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 5 cm |
| Boot Height (cm) | 5.00 cm |
| Upper Material(s) | Synthetic |
| Fill/Insulation Type | Not Applicable |
| Insulation Weight (g) | 0 g |
| Insulation Weight (g) | 0.00 g |
| Product Use(s) | Hiking |
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
Originally posted on KEEN
