*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Klean Kanteen 18 oz Sport Cap water bottle has a narrow, streamlined design for easy gripping, packing, and carrying. Made from durable, food-grade 18/8 stainless steel, it won't retain or impart flavours and is dishwasher-safe for easy cleaning. This BPA-free bottle comes in various sizes and offers a sleek design for on-the-go hydration.
18/8 food-grade stainless steel ensures durability and flavour neutrality, maintaining the taste integrity of your beverages
Narrow profile and streamlined design allow easy handling and portability
Dishwasher safe for easy cleaning (hand wash recommended for bottles with graphic treatments)
Available in various sizes, including single-wall, vacuum-insulated, and Kid Kanteen® options
BPA-free and eco-friendly alternative to single-use plastic bottles
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 25.25 cm |
| Product Width (cm) | 6.50 cm |
| Product Length (cm) | 6.50 cm |
| Product Weight (g) | 161.60 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Leak-proof,Insulated,Double Walled,Vacuum Sealed,Dishwasher Safe,BPA Free |
| Product Use(s) | Hot Beverages,Camping/Outdoors,General Use,For Travel,Home,Cold Beverages |
| Sustainability | B Corp Certified Brand,Climate Neutral Certified Brand |
