*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Stay hydrated on outdoor adventures or enjoy a refreshing beverage during busy workdays with the Klean Kanteen 32 oz Insulated Chug Cap. The sleek insulated water bottle is made from food grade stainless steel, with a chip-resistant Klean Coat™ powder coat finish for impressive durability. Its slim design conveniently fits most cup holders, making it a great choice for long road trips. Designed not to retain or impart flavours, the Klean Kanteen water bottle is ideal for carrying everything from refreshing ice water to hot coffee.
Tough Klean Coat® finish resists chips and scratches
Allows you to carry anything from refreshing water to hot coffee without any taste transfer
Slim shape fits easily in most cup holders for travel
Insulation keeps drinks hot or cold for hours
Durable, food-grade stainless steel ensure lasting use
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 29.42 cm |
| Product Width (cm) | 9.30 cm |
| Product Length (cm) | 9.30 cm |
| Product Weight (g) | 530.80 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Leak-proof,Insulated,Double Walled,Vacuum Sealed,Dishwasher Safe,BPA Free |
| Product Use(s) | Hot Beverages,Camping/Outdoors,General Use,For Travel,Home,Cold Beverages |
| Sustainability | B Corp Certified Brand,Climate Neutral Certified Brand |
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
