*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Klean Kanteen Classic 27 oz Water Bottle with Sport Cap is a lightweight, insulated stainless steel bottle designed for convenient hydration on the go. Its durable Klean Coat powder finish is 4X more chip-resistant than previous versions, offering long-lasting durability and safety. Its electropolished interior, created through a non-toxic process, includes rounded corners for easy cleaning. This bottle offers practicality and performance with its Sport Cap and insulated construction.
Made of durable 18/8 stainless steel with chip-resistant Klean Coat finish
Electropolished interior with rounded corners for safe, easy cleaning
Includes spill-proof, high-flow Sport Cap 3.0 for convenient hydration
Compatible with all Klean Kanteen Classic caps
Backed by Klean Kanteen's lifetime Strong as Steel guarantee
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 27.56 cm |
| Product Width (cm) | 7.30 cm |
| Product Length (cm) | 7.30 cm |
| Product Weight (g) | 229.40 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Leak-proof,Insulated,Double Walled,Vacuum Sealed,Dishwasher Safe,BPA Free |
| Product Use(s) | Hot Beverages,Camping/Outdoors,General Use,For Travel,Home,Cold Beverages |
| Sustainability | B Corp Certified Brand,Climate Neutral Certified Brand |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marks.com
No, I do not recommend this product.
