*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Klean Kanteen Rise 16 oz Flip Lid Tumbler is a sustainable, durable, and stylish drinkware. It is made from certified 90% post-consumer recycled 18/8 stainless steel, and its ergonomic design and sleek lines offer a beautiful option for home and outdoor use. The flip-lid mug is protected by a chip-resistant, nontoxic Klean Coat® finish, ensuring long-lasting beauty and functionality in nature-inspired colours.
The Flip Lid prevents leaks and spills with its splash-proof seal, perfect for on-the-go use
The award-winning Climate Lock technology maintains your beverage's desired temperature for longer periods
The dishwasher-safe design makes cleaning easy and convenient after use
18/8 Stainless steel construction with 90% recycled content offers an eco-friendly option
The spill-proof Flip Lid enables mess-free on-the-go use
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 16.50 cm |
| Product Width (cm) | 8.30 cm |
| Product Length (cm) | 8.30 cm |
| Product Weight (g) | 292.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Leak-proof,Sweat Resistant,Insulated,Double Walled,Vacuum Sealed,Dishwasher Safe,BPA Free |
| Product Use(s) | Cold Beverages |
| Sustainability | B Corp Certified Brand,Climate Neutral Certified Brand |
No, I do not recommend this product.
