*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Klean Kanteen Rise 26 oz Insulated Tumbler With Flip Lid is a must-have for your drinkware collection. Made from certified 90% post-consumer recycled 18/8 stainless steel, this drinking mug features a well-built design with flowing contours for a comfortable grip. The non-toxic, chip-resistant Klean Coat® finish and nature-inspired colours make this coffee mug both appealing and eco-friendly perfect for home or outdoor use.
Flip Lid protects against splashes and spills, allowing for simple, mess-free drinking on the move
Climate Lock™ technology maintains temperature, ensuring hot drinks stay hot and cold drinks remain cold
Dishwasher-safe for quick cleanup and low-maintenance care
A well-built design with flowing contours provides a comfortable and elegant grip
Certified 90% post-consumer recycled 18/8 stainless steel construction offers long-lasting durability and environmental friendliness
A Klean Coat® non-toxic, chip-resistant finish, maintains the gorgeous nature-inspired colour and provides long-term durability
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 20.80 cm |
| Product Width (cm) | 9.70 cm |
| Product Length (cm) | 9.70 cm |
| Product Weight (g) | 421.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Leak-proof,Sweat Resistant,Insulated,Double Walled,Vacuum Sealed,Dishwasher Safe,BPA Free |
| Product Use(s) | Cold Beverages |
| Sustainability | B Corp Certified Brand,Climate Neutral Certified Brand |
