Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Klean Kanteen TKWide 12 oz Twist Cap is an insulated water bottle that keeps beverages at the perfect temperature for hours. Featuring the revolutionary TK Closure internal thread design and Climate Lock double-wall vacuum insulation, it prevents heat transfer to maintain drink temperature.
The durable Klean Coat chip-resistant finish protects the bottle's exterior from scratches and damage for lasting use.
Multiple low-profile cap options like the Café Cap and Twist Cap allow for different sipping preferences.
Dishwasher-safe construction makes cleaning the insulated bottle easy and convenient.
The bottle is completely BPA-free, ensuring it's safe for storing beverages.
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 18.67 cm |
| Product Width (cm) | 7.60 cm |
| Product Length (cm) | 7.60 cm |
| Product Weight (g) | 329.10 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Leak-proof,Sweat Resistant,Insulated,Double Walled,Vacuum Sealed,BPA Free |
| Product Use(s) | Cold Beverages |
| Sustainability | B Corp Certified Brand,Climate Neutral Certified Brand |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
