KLYMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Meet your new must have travel accessory. The Horizon Travel Blanket is the ultimate take everywhere blanket. The blanket features four corner stake locations perfect for securing your blanket to the ground for picnics and game day. Designed with durable, water resistant, lightweight fabric that packs down small. Quilted stitch pattern keeps the synthetic insulation in place to keep you warm wherever you go. Throw this blanket in your car, backpack, or suitcase
Synthetic insulation
Quilted stitch pattern keeps insulation in place and eliminates cold spots
Machine washable on delicate cycle, hang to dry
2 year warranty
Durable, water resistant, soft touch polyester fabric
Four corner stake locations
Stuff sack included
| Type of Sleeping Bag | Quilt |
|---|---|
| Season | Spring/Summer,Fall/Winter |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | 10 °C |
| Zipper Placement(s) | No Zipper |
| Product Use(s) | Sleeping,Outdoor,Blanket,Outdoor Adventures,For Travel |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | Stuff Sack |
| Primary Material | Nylon |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 120 g |
|---|---|
| Compressed Volume (l) | 2 l |
| Assembled Length (cm) | 204 cm |
| Assembled Width (cm) | 148 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 33 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 15 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 1.7 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 74 cm |
| Hip Circumference (cm) | 74 cm |
| Foot Circumference (cm) | 74 cm |
| Certifications | No Certifications |

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com
