KLYMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Klymit Static V Lite Insulated Sleeping Pad is a reliable 4-season camping option. Its patented V-shaped design and Klymalite Synthetic insulation provide extra warmth and support for all sleeping positions. The Integrated Side Rails reduce heat transfer and keep you centred while sleeping, while the Deep Weld Patterning helps loft your sleeping bag for better insulation. This sleeping pad is 22% lighter than the original Static V and packs easily for outdoor adventures.
Patented V-shaped design supports side, stomach, or back sleeping
Klymalite™ insulation slows heat loss for lightweight, compressible warmth
Integrated side rails keep you centred and minimize air movement
Deep weld patterning enhances thermal comfort and allows sleeping bag loft
| Shape | Semi-Rectangular |
|---|---|
| Accessories List | Carry Bag,Emergency Repair Kit |
| Product Use(s) | Sleeping,Outdoor,Canoe Camping,Mountaineering,Cot,Camping,Backpacking,Hunting,Floor,Ground,Winter Camping,Tent Camping,Outdoor Adventures,Hiking,Car Camping,RV/Car Camping |
| Advanced Features | Comfortable,Weather Resistant,Easy-To-Carry,Portable,Durable,Compact,Hand Washable,Tested in Canadian Outdoors,Side Rails,Easy to Pack,Water Resistant,Baffles,Ultralight,Lightweight,Synthetic Insulation,Mouth Inflate |
| R Value | 4.40 |
| Primary Material | Polyester |
| Assembled Weight (kg) | 0.56 kg |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 1.50 lbs |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 140.00 kg |
| Assembled Length (cm) | 183.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 58.00 cm |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 6.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 8.00 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 8.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 20.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
