KLYMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Klymit Static V Luxe Insulated Sleeping Pad offers exceptional comfort without added weight. Featuring Klymalite™ lofted synthetic insulation, this pad keeps you warm throughout the night. Its V-Chambered design provides a spacious sleeping surface, allowing for freedom of movement. Despite its generous size, this sleeping pad rolls up compactly for easy packing in your backpack.
Klymalite™ insulation delivers 5.0 R-value thermal protection
Wide-body design maximizes surface heat retention
V-chamber construction supports key pressure points during sleep
Deep-weld technology prevents heat escape between chambers
Side rail system maintains a centered position and air stability
Low-noise fabric design enables compact transport
| Rug/Mat Type | Camping Mats |
|---|---|
| Product Use(s) | Outdoor,Indoor |
| Primary Material | Polypropylene |
| Assembled Thickness (cm) | 11.25 cm |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Product Width (cm) | 76.00 cm |
| Product Height (cm) | 183.00 cm |
| Product Weight (kg) | 0.90 kg |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on klymit

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on klymit

Originally posted on ExpertVoice.com
Originally posted on klymit
Originally posted on klymit
