KLYMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Experience ultimate comfort and support with the Klymit Static V Luxe SL™ Sleeping Pad. It features a unique V-chamber design that adapts to your body shape, providing a restful sleep. Its luxurious size and thickness ensure a cozy night's rest, making it an ideal choice for any outdoor adventure.
Thickest and tallest pad in the Static series for maximum comfort
Slight taper at the bottom reduces weight without compromising comfort
Raised V-Chambers enhance loft and warmth
Side rails help keep you on the pad throughout the night
30D polyester construction for added durability
Includes a carry bag and emergency repair kit for convenience
KLYMIT Limited Lifetime Warranty
| Shape | Semi-Rectangular |
|---|---|
| Accessories List | Carry Bag,Emergency Repair Kit |
| Product Use(s) | Sleeping,Outdoor,Canoe Camping,Cot,Camping,Backpacking,Hunting,Cottages,Fishing,Ground,Tent Camping,Outdoor Adventures,Hiking,Car Camping,RV/Car Camping,Home |
| Advanced Features | Ultra-Compact,Comfortable,Weather Resistant,Easy-To-Carry,Compact,Tested in Canadian Outdoors,Side Rails,Mold Resistant,Easy to Pack,Water Resistant,Mildew Resistant,Baffles,Ultralight,Lightweight,Mouth Inflate |
| Primary Material | Polyester |
| Assembled Weight (kg) | 0.59 kg |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 0.59 lbs |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 0.59 kg |
| Assembled Length (cm) | 198.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 69.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 9.00 cm |
|---|---|
| Stuffed Stack Length (cm) | 22.00 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 14.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 14.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
