KLYMIT
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Experience unparalleled outdoor sleep comfort with the Klymit Static V Luxe XL Sleeping Mat. Designed for those who need extra space to stretch and roll, this mat features KLYMIT's signature V-Chamber design, providing ample room for even the broadest shoulders.
Generously wide pad enhances sleeping bag loft and warmth
Side rails help maintain your position on the mat
Includes carry bag and emergency repair kit for easy transport and quick fixes
Water-resistant and mildew-resistant for durability
Easy to inflate by mouth for convenience
Lightweight and easy to carry for outdoor adventures
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Accessories List | Carry Bag,Emergency Repair Kit |
| Product Use(s) | Hunting,Outdoor,Canoe Camping,Mountaineering,Winter Camping,Tent Camping,Outdoor Adventures,Hiking,Car Camping,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Side Rails,Mold Resistant,Easy to Pack,Water Resistant,Mildew Resistant,Baffles,Easy-To-Carry,Mouth Inflate |
| Primary Material | Polyester |
| Assembled Weight (kg) | 0.77 kg |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 0.77 lbs |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 200.00 kg |
| Assembled Length (cm) | 76.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 8.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 193.00 cm |
|---|---|
| Stuffed Stack Length (cm) | 11.40 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 11.40 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 20.30 cm |
| Number of Pieces | 1 |
