KLYMIT
CHARTREUSE
The Klymit Static V Summit Sleeping Pad is the ultimate choice for adventurers seeking reliable camping gear that delivers warmth and comfort during backcountry trips. Featuring an innovative V-chamber design, this camping sleeping pad minimizes air movement to enhance insulation and support. The lightweight Klymalite™ synthetic fill ensures protection from cold surfaces, making it an essential piece of camping equipment.
The Static V Summit™ Sleeping Pad
Affordable lightweight camping pad with V-chamber design to limit air movement and heat loss for better support and comfort
Easy-to-use valve allows for quick inflation and deflation
Inflated dimensions 183 x 58 x 6 cm
Pack size 20 x 8 cm
Weight 454 grams
ASTM 1.3
Inflation 7-10 breaths
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Accessories List | Carry Bag,Instruction Manual,Emergency Repair Kit |
| Product Use(s) | Sleeping,Hunting,Outdoor,Canoe Camping,Mountaineering,Tent Camping,Outdoor Adventures,Hiking,Car Camping,RV/Car Camping,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Compact,Water Resistant,Baffles |
| R Value | 1.30 |
| Primary Material | Polyester |
| Assembled Weight (kg) | 0.45 kg |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 2.00 lbs |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 160.00 kg |
| Assembled Length (cm) | 183.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 58.00 cm |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 6.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 20.00 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 20.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 8.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Shape | Rectangular | |||||
| Accessories List | Carry Bag,Instruction Manual,Emergency Repair Kit | |||||
| Product Use(s) | Sleeping,Hunting,Outdoor,Canoe Camping,Mountaineering,Tent Camping,Outdoor Adventures,Hiking,Car Camping,RV/Car Camping,Camping,Backpacking | Sleeping,Outdoor,Canoe Camping,Camping,Backpacking,Hunting,Fishing,Ground,Winter Camping,Tent Camping,Outdoor Adventures,Car Camping,RV/Car Camping | Sleeping,Outdoor,Canoe Camping,Mountaineering,Cot,For Travel,Camping,Backpacking,Hunting,Cottages,Floor,Ground,Winter Camping,Tent Camping,Outdoor Adventures,Hiking,Car Camping,RV/Car Camping | Outdoor,Indoor | Sleeping,Canoe Camping,Cot,For Travel,Camping,Backpacking,Hunting,Floor,Ground,Tent Camping,Outdoor Adventures,Hiking,Car Camping,RV/Car Camping |
$699.96

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on klymit

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com
