KLYMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Wild Aspen 20 is thoughtfully designed for three-season comfort. The bag features synthetic insulation for an exceptional warmth-to-weight ratio. Lightweight and durable micro polyester shell is water and abrasion resistant, while the inner liner is designed to retain warmth. Featuring a fully adjustable mummy hood and a built out foot box for extra comfort. Zipper draft tube ensures the cold air stays out so you sleep soundly all through the night.
Synthetic fill insulation
Lightweight and durable micro polyester shell resists water and abrasion
Fully adjustable deep pocket mummy hood
Zipper draft tube keeps cold air out
Hang loops at foot box base for long term storage
Compression sack included
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring/Summer |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -7 °C |
| Zipper Placement(s) | Half zip left |
| Product Use(s) | Canoe Camping,Tent Camping,Camping |
| Advanced Features | Drawcord Collar,Hanging Loop,Baffles |
| Accessories List | Stuff Sack,Draft Tube,Hanging Loop,Hood |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 900 g |
|---|---|
| Compressed Volume (l) | 3 l |
| Assembled Length (cm) | 188 cm |
| Assembled Width (cm) | 142 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 20 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 33 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 1.1 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 142 cm |
| Hip Circumference (cm) | 130 cm |
| Foot Circumference (cm) | 62 cm |
| Certifications | No Certifications |
| Sustainability | None |
Originally posted on gathroutdoors.com
Originally posted on gathroutdoors.com
Originally posted on gathroutdoors.com
Originally posted on gathroutdoors.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on gathroutdoors.com
Originally posted on gathroutdoors.com
Originally posted on gathroutdoors.com
