Proudly Canadian
KNOG
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.We understand that your bike is a prized possession and leaving it unattended, even when secured, can be risky. Scout provides unparalleled Bike security by combining both an extremely loud 85db bike alarm function with a highly accurate bike finder, using Apple’s ‘Find My’ app. The future of bike security is here.
Compatible with iOS only
Motion-sensitive 85 db audio alarm for immediate deterrence
Operated using Knog iOS app
Mounts to standard water cage braze-ons
Can be located quickly using Apple's 'Find My' app
Can be mounted under water bottle cage for discretion
Arm / disarm using button (within 5 ft) on app within bluetooth range
USB-C rechargeable with up to 6 months battery life (cable not included)
Water resistant IP66 rating (wash-proof)
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Audible Alarm,Water Resistant |
| Assembled Height (mm) | 7.62 mm |
| Assembled Length (mm) | 106.68 mm |
| Assembled Weight (kg) | 0.03 kg |
| Assembled Width (mm) | 25.40 mm |
| Audible Alarm Strength (db) | 85 dB |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Life (month) | 6 mo |
| Colour Group | Black |
| Connectivity | Bluetooth |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature (°C) | 50.00 °C |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -20.00 °C |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Output Intervals | 0 s |
| Product Use(s) | Personal |
| Smart System Compatibility | iOS App |
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
