LIFE SPORTS GEAR
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Add extra grip to every step with the Life Sports City Ice Cleats. Designed to keep you steady on packed snow and icy surfaces, these lightweight cleats feature 10 spikes for reliable traction. The slip-on design allows for easy on and off, while the durable construction ensures lasting performance in winter conditions.
10 durable spikes provide enhanced grip on icy and snowy surfaces
Slip-on design ensures effortless wear and removal
Built for reliable traction during winter walks
Lightweight construction promotes comfort without compromising durability
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 1 cm |
| Assembled Length (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 1 cm |
| Assembled Weight (g) | 134.00 g |
| Assembled Weight (g) | 134 g |
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 1 cm |
| Colour Group | Black |
| Number of Pieces | 2 |
|---|---|
| Number of Points | 10 |
| Primary Material | Other |
| Product Use(s) | General Use |
| Type of Bindings | Pull-On |
