LIFE SPORTS GEAR
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Wave ECO hydration belt fits comfortably around your waist and the silicone dots prevent it from moving while you are in action. The belt comes with two jet valve bottles to keep you hydrated for your entire run.
One zippered pocket
Reflective logos and trim
87% rPET polyester (100% recycled polyester) and 13% Spandex
Certified by Global Recycled Standard
Comfortable fit
Water resistant material
2 jet valve bottles of 9 oz / 270 ml
Polyester + Spandex
Silicone dots
| Advanced Features | Reflective,Sweat Resistant,Breathable,High Visibility |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 12.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 39.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 2.00 cm |
| Bag Volume (l) | 0.27 l |
| Bottle Holder Type | Not Applicable |
| Bottle Volume (ml) | 270.00 ml |
| Bottle Volume (ml) | 270 ml |
| Closure Type | Buckle |
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Gender | Unisex |
| Maximum Length (cm) | 81.00 cm |
| Number of Bottles Held | 2 |
| Number of Pockets | 1 |
| Primary Material | Polyester |
| Running Belt Type | Hydration Belt |
Yes, I recommend this product.
