Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Explore the winter landscape with Louis Garneau Men's Woodland 930 Snowshoes. They feature an ergonomic ErgoStream frame made from durable 6061-T6 aluminum and a dependable ratchet closure system. The snow-repelling decking and Freeflex X 30 mm pivot enhance mobility for day hiking. These Louis Garneau snowshoes support a user weight of 150-250 lbs.
Ergonomic ErgoStream frame is made from 6061-T6 aluminum, ensuring a strong build
Ratchet closure system provides an adjustable fit to offer comfort and stability
Snow-repelling decking with a ribbed surface prevents buildup and improves grip
Freeflex X 30 mm pivot increases flexibility to offer easier navigation on different surfaces
| Snowshoe Type | Recreational |
|---|---|
| Product Use(s) | Mountain Terrain |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Binding Style | Fixed |
| Deck Material | PE & Aluminum |
| Frame Material | Aluminum |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 113.00 kg |
| Assembled Length (in) | 25.00 in |
| Assembled Width (cm) | 20.32 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.20 kg |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Sports Experts
Yes, I recommend this product.
