


Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
The all new Nordik 1 Snowshoe is a great recreational shoe for folks who want to get outdoors and have some fun. It comes with a very comfortable anodized aluminum frame so it never rusts, two ratches on the top for a custom fit, our CRUX high carbon steel crampons, and the FREEFLEX X30mm pivot system that makes hiking a breeze. It’s a unisex snowshoe and comes in 3 sizes. Grab a pair today and see how much fun you can have in the snow!
Closure system: Ratchet closures, slipknot heel strap
Pivot: Freeflex X 30 mm
KG / 930: 150-250 LB / 68-113 KG
Frame: 6061-T6 aluminum
Harness: Contact Trad
Crampons: Crux
Decking: Snow-repelling, wraparound riveted decking
User weight: 821: 80-160 LB / 36-73 KG / 825: 100-200 LB / 45-91
DAY HIKING
| Snowshoe Type | Recreational |
|---|---|
| Product Use(s) | Rolling Terrain,Flat Terrain,Mountain Terrain |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Binding Style | Fixed |
| Deck Material | PE & Aluminum |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 90.72 kg |
| Assembled Width (cm) | 20.32 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.8 kg |
| Sustainability | Vegan |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.