*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Louis Garneau Woodland 825 Women's Snowshoes are constructed with a 6061-T6 aluminum ErgoStream frame and Contact Trad harness for optimal comfort. Featuring ratchet closures and a Freeflex X 30 mm pivot, these snowshoes excel in day hiking with their snow-repelling, ribbed decking. These Louis Garneau snowshoes are suitable for users weighing 100-200 lbs.
ErgoStream 6061-T6 aluminum frame is strong, lightweight, and shaped for comfort
Contact Trad harness moulds to the foot for better support and stability
Freeflex X 30 mm pivot allows natural, flexible strides
Snow-repelling ribbed decking prevents snow build-up to offer a reliable grip
| Snowshoe Type | Recreational |
|---|---|
| Product Use(s) | Mountain Terrain |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Binding Style | Fixed |
| Deck Material | PE & Aluminum |
| Frame Material | Aluminum |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 91.00 kg |
| Assembled Length (in) | 30.00 in |
| Assembled Width (cm) | 22.86 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.20 kg |
Yes, I recommend this product.
